Szkolny Klub Wolontariusza SP 3

Ostatni dzień Tygodnia Wolontariatu zakończył się powołaniem Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Dzieci z pomocą koordynatorów wolontariatu z PCK spisały prawa i obowiązki członków klubu,

oraz chętni, zapisali się na listę kandydatów na wolontariuszy.

Powstał również, w pracy zespołowej, plakat promujący wolontariat.

WOLONTARIAT (łac. volontarius - dobrowolny) -

jest poświęceniem czasu i energii na rzecz społeczności lokalnej, osób spoza rodziny, na rzecz rozwoju środowiska itp.

Działalność wolontarystyczna ma charakter bezpłatny, z wyjątkiem zwrotu kosztów poniesionych w związku z wykonywanym świadczeniem.

Najczęstsze motywacje wolontariuszy:

1. chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego
  2. potrzeba kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości
  3. potrzeba bycia potrzebnym
  4. chęć zdobycia umiejętności i doświadczeń zawodowych i życiowych
  5. chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało

Dlaczego Warto zostać wolontariuszem?

1. Wolontariat jest wspaniałą szansą na zdobycie nowych umiejętności, na poznanie ciekawych ludzi i świata.
  2. Może być sposobem na samotność albo twórcze spędzenie wolnego czasu.
  3. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków albo przygotować się do przyszłej pracy.
  4. Dla jednych jest początkiem kariery zawodowej, dla drugich jej uwieńczeniem.
  5. Uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i tworzy przestrzeń do fundamentalnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być.

Rok 2011 został uznany Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu.

Dzień Wolontariusza obchodzimy 5 grudnia