WYCIECZKA - PODRÓŻ DO PRZESZŁOSCI

2011-05-29 18:32

 Dnia 21.05.2011r. obyła się całodniowa wycieczka edukacyjna do Muzeum Budownictwa Ludowego i Parku Etnicznego w Olsztynku, na wystawę pt. „Las bliżej nas” w Olsztynku i Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w ramach projektu „Dzieje Warmii i Mazur w oczach dzieci”. W wycieczce, pod opieką p. Dagmary Kowalskiej, p. Anidy Styraniec – Łapa, p. Elżbiety Tabaka  i wzięło udział 12 dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olsztynie.  

Zbiórka pod Szkołą Podstawową Nr 3 nastąpiła o 7.45, spod której o 8.00 wyjechaliśmy w kierunku Olsztynek – Skansen. Przed wyjazdem opiekunowie przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa, zapięciu pasów, nieoddalania się od grupy i kulturalnego zachowania. Podróż przebiegała w atmosferze zadowolenia, radości i ciekawości. Dzieci podziwiały widoki i co jakiś czas dopytywał się kiedy będziemy na miejscu? Już od samego początku, Skansen zrobił na dzieciach duże wrażenie. Dawne, zabytkowe budownictwo wzbudziło ciekawość i zachwyt dzieci. Podczas zwiedzania towarzyszyła nam pani przewodnik, która opowiadała wiele ciekawych historii i informacji, o każdym zwiedzanym przez nas obiekcie. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i wykorzystania swoich umiejętności fotograficznych, które zdobyli na warsztatach fotograficznych. Samodzielnie uwieczniali na zdjęciach domy, wyposażenia wnętrz, a w czasie spaceru po parku także widoki,  które im się najbardziej podobały.

Duże zainteresowanie u dzieci wzbudziła:

  • Kuźnia Powiślańska, w której mogli obserwować prawdziwą pracę Kowala -  sposób wykonywania podkowy,
  • chałupa z Chojnika, w której znajdowała się wystawa ze „starymi i nowymi zabawkami ludowymi”, którą dzieci określiły mianem dawnej świetlicy,
  • szkoła wiejska z oślą ławką, której wygląd znaczne różnił się od dzisiejszej,
  • Wiatrak „holender”, w którym dzieci miały możliwość poznania i obejrzenia całego mechanizmu do produkcji chleba.

Również dawne, domowe eksponaty, które w znacznym stopniu różnią się od dzisiejszych, sprawiały że dzieci chętnie pytały panią przewodnik, o ich nazwę i przeznaczenie, na przykład krajalnica do chleba została  określona przez dzieci mianem piły do chleba. W czasie całej wycieczki towarzyszyły nam różne zwierzęta gospodarcze, które dzieci także chętnie utrwalały na zdjęciach.

Po zakończeniu zwiedzania podziękowaliśmy pani przewodnik za interesującą prezentację muzealnych obiektów i nastąpił czas na zakup pamiątek, w znajdujących się na terenie Skansenu sklepikach.  

            W związku z tym, że rok 2011 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Lasów, po edukacyjnej wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego i Parku Etnicznego Olsztynku, udaliśmy się na wystawę pt. „Las bliżej nas” w Olsztynku, na której dzieci poznały znaczenie lasów w życiu człowieka, oglądały eksponaty używane do pracy w lesie, a także podziwiały prace i rzeźby wykonane z drewna. Na zakończenie, każde z dzieci miało możliwość zabrania jednej szyszki na pamiątkę oraz sfotografowania interesujących eksponatów.

            Następnie pojechaliśmy do Grunwaldu. Na miejscu w „Barze Grunwald”, nastąpiła przerwa obiadowa. Dzieci zjadły dwudaniowy obiad, po którym wyruszyliśmy zwiedzać pola grunwaldzkie i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.               

 W muzeum dzieci chętnie podziwiały i fotografowały wystawy z uzbrojeniem i rycerskimi zbrojami. W sali kinowej muzeum obyła się projekcja filmu „Krzyżacy”, ukazująca scenę Bitwy pod Grunwaldem. W drodze powrotnej w czasie spaceru po polach grunwaldzkich dzieci podziwiały Makietę Bitwy, Pomnik 30 Masztów, Pomnik Zwycięstwa oraz Pomnik z Głazów.

Na koniec miały możliwość zakupienia pamiątek grunwaldzkich.

            Powrót przebiegał w miłej atmosferze, dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z wycieczek i opowieściami o najbardziej ciekawych zabytkach.

            O 16.30 wróciliśmy do Olsztyna. Dzieci bezpiecznie zostały przywiezione pod Szkołę Podstawową Nr 3. Nastąpiło podziękowanie za udaną wycieczkę i pożegnanie grupy.  Zdjęcia z wycieczki: WYCIECZKA